Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działkowcu nie daj się okraść. Zabezpiecz swoje mienie przed zimą

Data publikacji 27.09.2023

Trwający sezon jesienny sprawia, że rzadziej odwiedzamy swoje ogródki działkowe. Mniejszy ruch w ich okolicach, szczególnie wieczorami, to okres uaktywnienia się złodziei, którzy chcą pozbawić nas naszej własności. Pamiętajmy o zabezpieczaniu swojego mienia na czas zawieszenia prac na swoich działkach. Lwóweccy policjanci przypominają działkowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dzielnicowi, odwiedzając ogródki działkowe na terenie powiatu, uczulają ich właścicieli na czyhające zagrożenia. Policjanci pierwszego kontaktu przypominają o tym, żeby dobrze zabezpieczyć swoje mienie, a cenniejsze przedmioty i elektronarzędzia na okres zimowy przenieść w bezpieczniejsze miejsce. Łupem amatorów cudzego mienia padają najczęściej elektronarzędzia, sprzęt grający, butle gazowe, kosy spalinowe czy też podkaszarki.

Zastosowanie się do kilku rad pozwoli znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży naszego mienia:

  • podczas przebywania na działce i wykonywania na niej różnego rodzaju prac nie pozostawiajmy cennych przedmiotów poza zasięgiem naszego wzroku – torebka powieszona na klamce czy ogrodzeniu lub położona w altanie, kiedy drzwi są otwarte, stanowi swoistą „okazję” dla złodzieja,
  • oddalając się z miejsca nawet na kilka metrów, wykonując prace w głębi działki, zamknijmy furtkę i drzwi od altany – czynność ta zajmie tylko chwilę, a pozwoli uchronić się przed kradzieżą.

Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem?

  • Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują wartościowe przedmioty ukryte w różnego rodzaju skrytkach. Zastanówmy się nad przeniesieniem sprzętu ogrodowego na okres zimowy w inne bezpieczne miejsce, które będziemy w stanie częściej nadzorować.
  • Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w altanie, załóżmy odpowiedniej jakości zamki.
  • Uważajmy na osoby kręcące się w pobliżu naszego ogródka. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić nas przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
  • Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, które przychodzą na nasz ogródek działkowy w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu. Nie wpuszczajmy nieznanych osób bez uzasadnionych powodów. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w tego typu kontaktach. Tacy „znajomi”, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
  • Zawsze współdziałajmy z sąsiadami. Kiedy częstotliwość odwiedzin na ogródkach działkowych zmniejsza się, jest to szczególnie ważne. Zwracajmy uwagę także na domki sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • O ewentualnym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.
Powrót na górę strony