Niskie temperatury to realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Skorzystaj z aplikacji KMZB i zgłoś miejsce przebywania osób bezdomnych
Niskie temperatury mogą być powodem poważnych wychłodzeń organizmu lub nawet zamarznięć, dlatego też lwóweccy policjanci przypominają, aby nie pozostawać obojętnym na los osób potrzebujących. Dzięki możliwości naniesienia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji dotyczącej bezdomności, policjanci trafiają do osób samotnych i bezdomnych, aby sprawdzić, czy potrzebują one pomocy i nie są narażone na wychłodzenie.
Każdego roku w sezonie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Powodem zagrożenia ich życia bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.
Pomagać możemy reagując i dzwoniąc w takim przypadku na numer alarmowy 112. Takie zgłoszenie może być anonimowe. Możemy też skorzystać z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pod warunkiem, że jest to sytuacja niewymagająca natychmiastowej interwencji policjantów.
KMZB jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa.
Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających wsparcia. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym i jest cenną informacją dla policjantów.
Pamiętajmy także o osobach samotnych, chorych jak i nieporadnych życiowo. Jeden telefon, jedno kliknięcie – tak niewiele trzeba, aby pomóc.
młodszy aspirant Olga Łukaszewicz
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląski