Przypominamy o obowiązujących zasadach i konsekwencjach ich złamania
Niestety wciąż wszyscy zmagamy się z konsekwencjami pandemii. Działalność wielu gałęzi gospodarki jest znacznie ograniczona, a funkcjonowanie niektórych podmiotów gospodarczych w taki sposób, jak było to wcześniej, jest zakazane. Wszyscy ponosimy konsekwencje takiego stanu rzeczy i wszyscy mamy wpływ na to, jak długo to jeszcze potrwa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, nakazów i zakazów. Osoby i podmioty, które świadomie i z premedytacją łamią te przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami, m.in. ze strony przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Pamiętajmy, że konieczne jest przestrzeganie zasad, które pozwolą nam uniknąć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, a co za tym idzie przedłużania i wprowadzania kolejnych obostrzeń. Dlatego po raz kolejny policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie obowiązujących ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń wszystkich służb!. Policjanci i przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lwówku Śląskim nie będą bierni na przypadki mogące skutkować gwałtownym, ponownym rozprzestrzenieniem się choroby.
Przypominamy, że w związku z powyższym, zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami:
- działalność placówek kultury w tym m.in. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona;
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób, a ich uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób;
- obowiązuje zakaz działalności takich miejsc jak kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia;
- obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie;
- ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej;
- zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.
Wyżej wymienione podmioty, które prowadzą działalność wbrew obowiązującym przepisom, mogą spodziewać się kontroli ze strony uprawnionych organów i konsekwencji wyciąganych nie tylko przez nie, ale również przez policję, prokuraturę i sądy.
Organem wiodącym w zakresie prowadzenia kontroli tego typu podmiotów są jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, mają one możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej do 30 tysięcy złotych.
Gdy zaistnieje taka potrzeba wsparcia inspektorom sanitarnym w zakresie prowadzonych kontroli i egzekucji obowiązujących przepisów udzielają policjanci. Ponadto funkcjonariusze podejmują interwencje w przypadkach zgłoszonych im naruszeń obowiązującego reżimu sanitarnego oraz gdy w trakcie służby zaobserwują, że dochodzi do łamania prawa również w tym zakresie. Reakcja policjantów na takie złamanie prawa jest adekwatna do zastanych okoliczności, a gdy policjant stwierdzi, że doszło do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, wówczas sporządza stosowną dokumentację i na jej podstawie dalsze decyzje podejmowane są przez prokuratora lub sąd, do którego dana sprawa zostanie skierowana.
Szczegółowy opis obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń widnieje na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Bądźmy odpowiedzialni!