Bieżące informacje

Lwóweccy policjanci wraz z pracownikami Sanepidu kontrolują respektowanie obowiązujących przepisów

Data publikacji 08.11.2021

Pamiętajmy, że obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką w przestrzeni zamkniętej cały czas obowiązuje. Do takich miejsc należą m.in. pojazdy komunikacji zbiorowej, sklepy, banki, dworce oraz budynki użyteczności publicznej. W dalszym ciągu lwóweccy policjanci wspólnie z pracownikami Sanepidu, podczas pełnionej służby kontrolują placówki handlowe oraz miejsca o dużym zagęszczeniu osób. Osoby lekceważące ograniczenia muszą liczyć się konsekwencjami prawnymi.

Lwóweccy policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej prowadzą wzmożone działania poświęcone walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i interweniują wobec tych, którzy lekceważąco podchodzą do zagrożenia. Przypominamy, że zakrywanie ust i nosa maseczką w przestrzeni zamkniętej jest obowiązkowe. Do takich miejsc należą m.in. pojazdy komunikacji zbiorowej, sklepy, banki, dworce, zakłady pracy i inne budynki użyteczności publicznej.

Przypominamy, że zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Zgodnie z zapisami chusty, przyłbice i szalki nie są dopuszczalne.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej);
  • w autobusie, tramwaju i pociągu;
  • w sklepie, galerii handlowej, banku i na poczcie;
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej);
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta;
  • w kinie i teatrze;
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu;
  • w kościele, szkole i na uczelni;
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucjach kultury itp.)

Mundurowi w przypadkach rażącego lekceważenia prawa, wyciągają stosowne konsekwencje w postaci mandatów karnych, czy wniosków o ukaranie skierowanych do sądów.

Przypominamy, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem, policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Powrót na górę strony