Kara za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie
Sąd może skazać nawet na dwa lata więzienia osobę, która zawiadomiła organ ścigania o przestępstwie niepopełnionym wiedząc, że przestępstwa nie popełniono. Reguluje to Kodeks Karny. Takie sytuacje zdarzają się również w lwóweckiej komendzie.
W sytuacji, jeżeli sprawca zawiadamiając organ powołany do ścigania przestępstw lub przestępstw skarbowych o rzekomo popełnionym przestępstwie nie wskazuje osoby, która miała je popełnić sam dopuszcza się przestępstwa. Dzieje się tak dlatego, że informuje o zdarzeniu, którego w ogóle nie było, lub przedstawia zdarzenie prawdziwe, jako przestępstwo cięższe przez dodanie nieprawdziwych okoliczności.
Zgodnie z Kodeksem Karnym za taki czyn do więzienia można trafić nawet na dwa lata. Jednak, jeżeli takie zawiadomienie jednocześnie zawiera fałszywe oskarżenie konkretnej osoby, to sprawca tego czynu będzie odpowiadał za fałszywe oskarżenie, czyli czyn z art. 234 KK. W tym przypadku najwyższy wymiar kary to również dwa lata więzienia.
Niestety w lwóweckiej komendzie znane są podobne sytuacje, jak ta z przed kilku dni kiedy przyjęto zgłoszenie dotyczące kradzieży ekspresu do kawy.
Z przyjętego zawiadomienia wynikało, że na terenie jednego ze sklepów w Lwówku Śląskim doszło do kradzieży ekspresu do kawy. Natychmiastowa reakcja funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego skutkowała ustaleniem, iż pracownica sklepu wykorzystując fakt, że w ostatnim czasie miała miejsce podobna sytuacja, ponownie zgłosiła, lecz tym razem fałszywą kradzież towaru. Powodem był ujawniony brak sprzętu podczas inwentaryzacji.
sierżant Olga Łukaszewicz
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim