Bieżące informacje

Już dziś rozpoczyna się akcja „ZNICZ 2022”. Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 28.10.2022

Już niedługo rozpoczną się uroczystości związane z przypadającym na 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych. Jak co roku większość z nas wybierze się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. W tym wyjątkowym okresie pełnym zadumy i wspomnień nie zapominajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada we wtorek. Dlatego też większość z osób, które będą chciały odwiedzić groby swoich bliskich, już w ten weekend wybierze się w daleką podróż. Niektórzy jak co roku, pozostawią wyjazd na ostatnią chwilę. Żeby ten wyjątkowy okres przebiegał spokojnie i bezpiecznie policjanci przekazują kilka wskazówek, które być może pomogą uniknąć przykrych niespodzianek lub sytuacji niebezpiecznych.

Zmiany w organizacji ruchu

  • koniecznie sprawdź, jakie zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone w rejonie cmentarza, na który się wybierasz i zobacz też, gdzie możesz bezpiecznie pozostawić auto:

W dniach 9.10.2022 r. (sobota) - 02.11.2022 (środa) r. na ul. Górskiej we Wleniu wprowadzona będzie czasowa zmiana organizacji ruchu, która ma umożliwić swobodny i bezkolizyjny przejazd pojazdom.

Dojazd do cmentarzy komunalnych będzie możliwy przez miejscowość Łupki. Ulica Górska przekształcona będzie w drogę jednokierunkową, która umożliwi zjazd w kierunku miasta. Dodatkowo informujemy, że ulica Górska obecnie jest placem budowy dlatego prosimy o zachowanie dodatkowej ostrożności.

W podróży

  • przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu;
  • zaplanujmy też wcześniej trasę przejazdu uwzględniając odpowiednią liczbę przerw na odpoczynek;
  • w trakcie podróży zawsze dostosowujmy prędkość jazdy do panujących warunków drogowych;
  • korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebki i saszetki nośmy przed sobą lub trzymajmy w dłoni, nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni i zewnętrznych kieszeniach kurtek;
  • nie zabierajmy ze sobą wszystkich posiadanych dokumentów i dużych kwot pieniędzy;

Na cmentarzu

  • parkujmy samochód w miejscach dobrze oświetlonych;
  • korzystajmy z wyznaczonych miejsc parkingowych;
  • zabierajmy ze sobą dokumenty i nie pozostawiajmy w samochodzie cennych przedmiotów jak np. torebki, laptopy itp.;
  • portfele, dokumenty, telefony komórkowe, klucze – nosimy w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży;
  • nie pozostawiajmy bez nadzoru na ławkach lub przy nagrobkach, toreb z wartościowymi przedmiotami lub pieniędzmi;

Wcześniej jednak - zadbaj o dom i mieszkanie

  • wyjazd na kilka dni, więc nie zapominajmy o swoim domu lub mieszkaniu i przed podróżą zabezpieczmy odpowiednio drzwi oraz okna, szczególnie te na parterze;
  • dobrym pomysłem jest montaż instalacji świetlnej lub elektronicznej, która będzie włączać się samoczynnie podczas naszej nieobecności tzw. straszaków;
  • warto poprosić też członków rodziny lub zaufanego sąsiada, aby podczas naszej nieobecności zaopiekowali się naszą nieruchomością;

Działania policjantów

Policyjna akcja ,,Znicz’’, jak co roku ma charakter pomocowy i prewencyjny. Zadaniem mundurowych będzie dbanie o bezpieczeństwo podróżujących, a także wsparcie dla osób, które znajdą się w sytuacji, która będzie tego wymagała. Oprócz kontroli prowadzonych przez policjantów ruchu drogowego, którzy sprawdzać będą głownie stan trzeźwości kierowców, stan technicznych pojazdów oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości i to, czy przestrzegane są obowiązujące przepisy, spora grupa funkcjonariuszy z różnych pionów pełnić będzie służbę w rejonie nekropolii, a priorytetem tej służby będą działania pomocowe. Wszystko po to, abyśmy mogli bezpiecznie odwiedzić groby naszych najbliższych i wrócić do swoich domów. Policyjna akcja zaplanowana jest od wczesnych godzin porannych w dniu 28 października do 2 listopada br.

Nasze bezpieczeństwo zależy również od Nas samych

Zabiegani, zamyśleni, rozkojarzeni stoimy na przystanku w oczekiwaniu na nasz autobus lub jedziemy w pojeździe wpatrzeni w okno. Takie codzienne sytuacje, to doskonała okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę i bogacą się, gdy kradną nasze portfele, torebki, reklamówki lub plecaki... Kieszonkowiec kradzieży dokonuje w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub czytania rozkładu jazdy autobusów, wielokrotnie sami aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Takie zamieszanie osłabia bowiem ostrożność i trudno jest rozpoznać złodzieja w tłumie. Wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum.

Identyfikacja – zgłoszenie

Jeśli zauważymy moment kradzieży lub bardzo podejrzanie zachowującą się osobę, głośno reagujmy i powiadommy szybko Policję. Starajmy się też jednocześnie zapamiętać jak najwięcej szczegółów, to niewątpliwie pomoże policjantom podjąć szybkie i skutecznie działania.

 

starszy sierżant Olga Łukaszewicz
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląski

źródło: KMP Wrocław
UMiG Wleń

Powrót na górę strony