Kierowco! Piłeś? Nie jedź! - drogówka podsumowała działania
Policjanci lwóweckiej drogówki prowadzili w weekend działania pn. "Alkohol i narkotyki". Głównym ich celem było wykluczenie z jazdy tych kierowców, którzy zdecydowali się na prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W trakcie działań mundurowi zatrzymali 3 kierowców, którzy nie powinni byli wsiąść za kierownicę.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest potencjalnym zagrożeniem dla pozostałych użytkowników dróg. Wsiadanie za kierownicę w takim stanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do tragedii.
Głównym założeniem działań "Alkohol i narkotyki" jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących "na podwójnym gazie", bądź pod wpływem narkotyków. W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie.
W sobotę w godzinach wieczornych policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 67-letniego mieszkańca powiatu lwóweckiego, który w Lwówku Śląskim kierował pojazdem marki Nissan będąc pod wpływem alkoholu. Mężczyzna podczas badania alkomatem wydmuchał ponad 0,8 promila alkoholu.
Tego samego dnia mundurowi zatrzymali również 34-letniego mężczyznę, który kierował będąc pod wpływem narkotyków. Badanie narkotestem wykazało w organizmie mieszkańca powiatu lwóweckiego obecność marihuany.
W niedzielę przed południem funkcjonariusze Policji na jednej z ulic w Lwówku Śląskim skontrolowali Audi, którym kierował 23-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że mężczyzna znajduje się pod wpływem środków odurzających. Ponadto woreczek z metamfetaminą miał również przy sobie.
Dla tych kierowców ich nieodpowiedzialne zachowanie będzie miało dalsze konsekwencje prawne. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia, wysoka grzywna i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy, że alkohol czy narkotyki obniżają koncentrację, spowalniają reakcję oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się po drodze i często prowadzą do śmierci zupełnie przypadkowych osób.
starszy sierżant Olga Łukaszewicz
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląski