Bieżące informacje

Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy? – Nie wstydź się prosić o pomoc

Data publikacji 21.03.2023

Bywa, że określenie kłótnia, nieporozumienie rodzinne, konflikt nie wystarczają, są zbyt łagodne i często tuszują to, co naprawdę dzieje się w rodzinie. W tych przypadkach mówimy o przemocy w rodzinie. Często policjant jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. Wczoraj, wobec sprawcy przemocy domowej, na wniosek policjantów, Prokurator Rejonowy w Lwówku Śląskim zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego.

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących. W szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność (w tym seksualną) powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

W ostatnim czasie funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim zatrzymali sprawcę przemocy domowej, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką. 37-letni mężczyzna znieważał kobietę słowami wulgarnymi,  stale krytykował, poniżał, wyganiał z domu, groził pozbawieniem życia. Ponadto bił ją po całym ciele. Wczoraj, 20 marca br., na wniosek policjantów, Prokurator Rejonowy zastosował wobec sprawcy przemocy dozór policyjny, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Pamiętaj, prawo zabrania krzywdzenia swoich bliskich i stosowania przemocy wobec nich. Jeśli Ty sam lub ktoś z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy – nie wstydź się prosić o pomoc.

Co warto wiedzieć o Niebieskiej Karcie?

  • Procedura założenia Niebieskiej Karty nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
  • W sytuacjach, w których istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie zasadnym jest objęcie rodziny procedurą Niebieskiej Karty. Niebieską Kartę mogą wszcząć policjanci, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.
  • Nie ma możliwości wycofania lub zmiany informacji zawartych w Karcie A – nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej.
  • Założenie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa i nie jest podstawą do wszczęcia postępowania karnego. Jest to informacja dla policji o tym, że w danej rodzinie występuje przemoc. Po jej założeniu dzielnicowy ma 7 dni na odwiedzenie rodziny, ma też monitorować sytuację i w razie potrzeby udzielać pomocy. 
  • Niebieska Karta nie dotyczy jedynie przemocy fizycznej, ale również psychicznej, ekonomicznej, seksualnej.
  • Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

Przypominamy!

30 listopada 2020 roku policjanci otrzymali nowe uprawnienia, służące przeciwdziałaniu przemocy domowej. Polegają one na możliwości wydania przez funkcjonariuszy:

  • nakazu natychmiastowego opuszczenia, przez sprawcę przemocy domowej, mieszkania wspólnie zajmowanego z ofiarą i jego bezpośredniego otoczenia
  • oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Pozwala to na szybkie odizolowanie osoby stosującej przemoc w sytuacji, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia i zdrowia domowników. W przypadku niestosowania się do wydanych nakazów i zakazów, zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń, sąd może zastosować karę aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny.

 

starszy sierżant Olga Łukaszewicz
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląski

 

 

Powrót na górę strony